Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Szensztackiej w ramach Światowych Dni Młodzieży

Data: 25.07.2016 r., godz. 13.00    1883
Młodzież należąca do Ruchu Szensztackiego z 14 krajów świata w drodze na ŚDM w Krakowie spotkała się w dniach 16-20 lipca 2016 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze.
Wydarzenie to mogło odbyć się dzięki pomocy wielu osób w tym Powiatu Otwockiego, dzięki czemu młodzi czuli serdeczną, polską gościnność.

Ponad 300 osób, które znalazły w tych dniach gościnę w domach otwockich rodzin, do końca życia opowiadać będzie i wspominać, że nasze miasto to przede wszystkim otwarte serca ludzi i przyjazny klimat otoczenia, pomimo głośnej muzyki, okrzyków radości i młodzieżowego entuzjazmu, który rozlegał się wokół. Co wydarzyło się w tych dniach?

Pierwsze grupy młodych przybyły już w sobotę 16 lipca. W niedzielę wieczorem po Mszy św. przy dźwiękach muzyki młodzież miała możliwość zapoznania się pomiędzy sobą i nawiązania pierwszych relacji. To właśnie hasło ‘Stay connected’ – pozostań w więzi, było wiodącym tematem tych dni. W poniedziałkowe przedpołudnie po impulsie na ten temat, młodzież w grupach językowych dzieliła się swoimi doświadczeniami różnorodnych więzi w poszukiwaniu tych właściwych – więzi zarówno z Bogiem jak i pomiędzy ludźmi. Czas popołudniowy przeznaczony był na zapoznanie się z tym, co charakterystyczne dla naszego kraju i regionu. W przygotowanych pomieszczeniach lub namiotach można było poznać np. historię Polski; polskie zwyczaje świąteczne, skosztować polskich potraw: np. barszczu; nauczyć się jak zrobić pierogi i dokonać ich degustacji; poznać historię Ruchu Szensztackiego w Polsce. Największa popularnością jednak cieszyły się tańce i robótki ręczne. O godz. 17.30 była Msza św., którą celebrował Ks. Bp Marek Solarczyk, ujmując młodych ciepłem i uśmiechem. Po kolacji scena zamieniła się w wielonarodową, wielokulturową prezentację poszczególnych krajów. Występy pokazały bogactwo, jakie w sobie niosą młodzi świata – od Kostaryki po Indie i Filipiny. Zanim jednak wszyscy się zaprezentowali wspólnie zatańczyli poloneza, którego nie mogło zabraknąć.

Kolejnego dnia przy Sanktuarium swój dzień refleksji przeżywały dziewczęta, chłopcy natomiast u Ojców Szensztackich w Józefowie. Dziewczęta, wpatrzone w ideał kobiety jakim jest dla nich Maryja, przy pomocy różnych metod – prezentacji, filmu, teatru cieni – pochylały się nad swoją kobiecością, przyszłością, pytaniami jakie rodzą się w ich sercach. Całość zwieńczyła Msza św. Na koniec po pełnym radości wieczorze pożegnalnym, dziewczęta zgromadziły się przy sanktuarium, by apelem zakończyć całość spotkania.

Całość programu tych dni została przygotowana przez polską młodzież należącą do Ruchu Szensztackiego, którą wspomagali w tym dziele siostry i ojcowie szensztaccy. Młodzi także prowadzili całość spotkania. Trzeba dodać, że stanęli oni na wysokości zadania.
Siostry Szensztackie dziękują za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia, za wsparcie finansowe Powiatu Otwockiego oraz wszystkich ludzi dobrej woli, a także za przyjęcie w domach młodzieży, która wyjeżdżała szczęśliwa, radosna, pełna entuzjazmu, niosąc w sercach doświadczenie gościnności mieszkańców Otwocka i okolic.

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi