Jesteś tutaj:

Pytanie do starosty

Wykaz pytań wraz z odpowiedziami starosty.
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  W dniu dzisiejszym usiłowałem w godzinach porannych 7:50 do 8:30 wyjechać z Otwocka przez rondo w Świdrach Małych i dalej w kierunku Warszawy. Niestety, wyjazd okazał się koszmarem, ponieważ w godzinach szczytu komunikacyjnego, w deszczu były prowadzone prace drogowe (wybieranie ziemi przy jezdni). Stworzyły się gigantyczne korki....

  Jeśli chodziło o zauważenie prac przed wyborami, to się Państwu udało, z tym tylko efektem, że na obecnie rządzących z PO i PSL to raczej nikt z kilkukilometrowego korka nie zagłosuje.... Czy naprawdę tak trudno Panu Pszonce zrozumieć, że tego typu prace powinno się zaczynać nieco później? A może p. Wicestarosta Mirosław Pszonka odpowiadający za remonty dróg, robi to celowo, bo jako członek PSL nie lubi mieszkańców Otwocka? Czy naprawdę w tym czasie Policja nie może kierować ruchem tylko musi legitymować drobnych pijaczków na przystanku na ulicy Karczewskiej w Otwocku?

  Pozdrawiam.
  (Paweł, 21.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Odpowiadając na Pana maila uprzejmie informuję, że Zarząd Dróg Powiatowych w dniu 21 października w godzinach porannych 07.50 - 08.30 nie prowadził żadnych prac w okolicach Świdrów Małych i dalej w kierunku Warszawy. Prace były prowadzone, ale na drodze nr 801, która nie jest drogą powiatową. Polegały na wymianie pobocza.

  Chcę Pana poinformować, że jako przede wszystkim człowiek i PSL-owiec bardzo dobrze czuję się w pracy, czyli w Otwocku, bardzo lubię mieszkańców Otwocka, o czym świadczy moja odpowiedź na Pana, niestety, insynuacje.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Ponieważ nie otrzymałem odpowiedzi na zadane "jakiś czas temu" pytanie i nie pojawiło się ono na tym forum, ponawiam moje pytanie: Czy w budżecie na 2015 rok planowane są jakieś środki na naprawę/remont/budowę drogi powiatowej 2701W Michałowice-Izabela-Majdan?

  Pozdrawiam.
  (Marcin, 09.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Przepraszam, że dotychczas nie udzieliliśmy Panu odpowiedzi. Co, do meritum sprawy, w chwili obecnej nie jestem w stanie ani potwierdzić ani zaprzeczyć czy zadanie o którym mowa wejdzie do budżetu na rok 2015. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych Zarząd Powiatu ma obowiązek opracować projekt budżetu na rok 2015 do 15 listopada 2014 roku. Dopiero wtedy będę mógł udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie.

  Z poważaniem

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Ostatnio Zarząd Dróg Powiatowych wykonał nową nakładkę asfaltową na ulicy Mickiewicza w Karczewie. Po oddaniu wyremontowanej ulicy, mimo nowego asfaltu jeździ się jak na poligonie - mam na myśli zbyt głęboko osadzone studzienki kanalizacyjne. Dlaczego został dokonany odbiór tak wykonanej pracy?

  Pozdrawiam.
  (Dariusz, 08.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Stan techniczny wykonanego remontu ulicy Mickiewicza jest o niebo lepszy niż był. Świadczą o tym fakcie liczne podziękowania kierowane do mojej osoby przez mieszkańców i użytkowników tej drogi. Na koniec mogę stwierdzić, że nigdy nie widział Pan, jak wygląda poligon. Zapraszam do odwiedzenia Wicko Morskie.

  Z poważaniem,

  Mirosław Pszonka
  Wicestarosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Drogi)
  Szanowna Pani Starosto

  Skoro jest tak dobrze, że otrzymuje Pani nagrody to dlaczego jest tak źle na powiatowych drogach? Wystarczy się przejechać się drogami powiatowymi - obraz nędzy i rozpaczy.

  Pozdrawiam.
  (Grzegorz, 06.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Nie podzielam Pańskiej opinii. Powiat ma wiele zadań ustawowych do wykonania, nie tylko drogi, które budujemy i remontujemy w miarę posiadanych środków. Mamy wiele dróg w dobrym stanie, włącznie z wyremontowanymi mostami.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Inwestycje)
  Szanowna Pani Starosto

  Nowy budynek Nukleonika powinien być oddany do 31 października br. Oczywiście, to nie nastąpi, bo są duże opóźnienia. Czy powiat
  (szkoła) podpisała aneks do umowy? Czy będzie naliczana kara za opóźnienie tylko 99 zł za dzień (przy kontrakcie na prawie 1 mln?!!)?

  Pozdrawiam.
  (Tomasz, 05.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Proszę to pytanie skierować do Dyrektora Henryka Matoska, który jest stroną umowy. Informacja z 02.10.2014r.: Po wizytacji na budowie - prace idą zgodnie z harmonogramem robót.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Czy przewiduje Pani wypłatę premii dla urzędników do końca 2014 roku?
  (Tomasz, 05.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Regulaminy wynagrodzeń w urzędach nie przewidują takiego składnika, jak premia.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Samorząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Jak ocenia pani współpracę z Otwockiem?

  Podobno jest jakiś konflikt na linii powiat - miasto. Nie doczytałam się tego w gazetach, ale słychać to w środowisku samorządowym. Podobno biblioteki walczą ze sobą, wydziały kultury też, a urzędnicy miejscy skarżą się na tych w starostwie. Do tego dochodzi niechciane biuro paszportowe i Zarząd Dróg - relikt dawnych czasów, który dostaje chyba najniższą ocenę ze wszystkich instytucji! Czy to przyczyny polityczne? Próbowaliście się dogadać? Bo niby pracujecie w tym samym mieście, a jakby każde czuło się jak w enklawie. Na niekorzyść nas - mieszkańców!

  Czy sądzi Pani, że przed wyborami sytuacja poprawi się czy pogorszy?

  Pozdrawiam i życzę kolejnych zwycięstw!
  (Danuta, 03.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowna Pani

  To są plotki. Biblioteki, wydziały kultury rywalizują - nie walczą, w trosce o dobro mieszkańców. Jak to "niechciane" biuro paszportowe? Prawie połowa mieszkańców powiatu otwockiego to otwocczanie. Biuro może być w każdej chwili przeniesione do Warszawy, bo jest to zadanie Wojewody. Więc ten, kto mówi "niechciane" - niech się zastanowi, co mówi.

  Pani Danuto, proszę nie słuchać ludzi, którzy uwielbiają magiel.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Urząd)
  Szanowna Pani Starosto

  Kiedy planuje Pani wprowadzić system kolejkowy w całym urzędzie? Jak widać w Komunikacji działa, może przydałby się też w Architekturze itp.?

  Pozdrawiam.
  (Jacek, 02.10.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  W budynku starostwa przy ul. Komunardów planowany jest remont części budynku po byłym Domu Dziecka. Wówczas kompleksowo wprowadzimy udogodnienia dla interesantów. Chciałabym tę inwestycję wykonać w przyszłym roku. Jednak nie ja o tym decyduję, tylko Rada Powiatu.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki
 • Pytanie: (kategoria: Kultura)
  Szanowna Pani Starosto

  Ilu czytelników ma biblioteka powiatowa? Ile osób dziennie ją odwiedza? Na wydarzenia przychodzi kilka osób na krzyż. Może szkoda pieniędzy na taką instytucję? A może ktoś w końcu powinien zastanowić się, co z tym zrobić, bo chyba tytuł "powiatowa" jest mocno na wyrost.

  Pozdrawiam.
  (Artur, 28.09.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku jest nową biblioteką publiczną i rozpoczęła udostępnianie zbiorów dla czytelników od 15 października 2013 roku - to zaledwie niecały rok. Od samego początku czynimy starania o odzyskanie czytelników dawnej biblioteki pedagogicznej i zdobywamy nowych, szczególnie dzieci i młodzież. Dotąd było to trudniejsze z powodu zmiany informatycznego systemu katalogowania zbiorów bibliotecznych. Przekształcenie naszej biblioteki z pedagogicznej na publiczną wymagało, w celu ujednolicenia, przejście na system używany w bibliotekach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Od września jest już możliwość przeglądania prawie 100% zasobów w nowym programie bibliotecznym "Mateusz".

  Obecnie mamy ponad 700 czytelników i są to w dużym stopniu osoby, które wcześniej nie korzystały z biblioteki pedagogicznej: dzieci, ich opiekunowie, a także seniorzy. Rozpoczęliśmy powiększanie księgozbioru dla tych grup czytelników. W tym procesie bardzo wspierają nas czytelnicy, składając propozycje nowych zakupów. Dzięki dotacji z budżetu Powiatu Otwockiego możemy realizować je na bieżąco. Dzięki bardzo licznym darom od czytelników możemy wypełnić niszę w naszych dotychczasowych zbiorach, o twórczość dedykowaną dzieciom. Z Biblioteki Narodowej otrzymaliśmy dotację, za którą realizujemy zakupy nowości wydawniczych.

  Jako jednostka kultury realizujemy różne formy działalności kulturalno - oświatowej: lekcje literackie dla dzieci, spotkania autorskie, prelekcje, wystawy i wystawki. W otwarciu aktualnie dostępnej wystawy o Oskarze Kolbergu uczestniczyło ponad 30 osób. Bierzemy udział w projekcie unijnym prowadzonym przez Powiat Otwocki, w ramach którego otrzymaliśmy 10 laptopów na stworzenie punktu konsultacyjnego i prowadzimy z wolontariuszami "Orange" kurs komputerowy dla kilkunastu seniorów. Zainteresowanie tym projektem z dnia na dzień wciąż rośnie. Na co dzień ten nowoczesny sprzęt komputerowy jest wykorzystywany przez użytkowników czytelni..

  Rozpoczęliśmy także realizację zadań wynikających ze statusu biblioteki powiatowej. Dotyczy to współpracy z bibliotekami gminnymi i biblioteką wojewódzką. Ponadto udostępniamy bogatą kartotekę regionalną tradycyjną i zestawienia bibliograficzne regionalne, rozpoczęliśmy tworzenie bibliografii regionalnej w nowym programie "Mateusz", przesyłamy opracowane opisy zbiorów regionalnych dotyczących powiatu otwockiego do Bibliografii Województwa Mazowieckiego.

  Status i zadania bibliotek powiatowych określa ustawa o bibliotekach. Odsyłam do tego dokumentu, a także do uchwał i statutu naszej biblioteki. Mogę się domyślać, skąd wynika Pana niechęć do tej placówki. Ale proszę mi odpowiedzieć, czy Prezydent Miasta Otwocka, chciałby wykładać środki dla biblioteki w Otwocku na zajmowanie się regionalizmami całego powiatu? Do tego jest niezbędna placówka wyższego szczebla.

  Z poważaniem,

  Janusz Budny
  Członek Zarządu Powiatu
 • Pytanie: (kategoria: Zażalenia)
  Szanowna Pani Starosto

  Najbardziej zadłużone samorządy (RANKING)

  Czy zechce Pani Starosta skomentować tę informację? Rozumiem, ze po dziurawych drogach, tragicznej obsłudze szpitalnej i dziadostwie w urzędzie to kolejny sukces kadencji? A może księgowych powinno się zmienić?

  Pozdrawiam.
  (Artur, 28.09.2014 r.)
  Foto
  Odpowiedź:
  Szanowny Panie

  Przytaczane informacje są nieaktualne. Obecnie zadłużenie Powiatu otwockiego wynosi 49,5% z tendencją trwale malejącą. Proszę zapoznać się z inwestycjami wykonanymi przez powiat w obecnej kadencji w szerszym kontekście, kryzys gospodarczy, pozyskane środki finansowe zewnętrzne, to Pana osądy okażą się nie na miejscu.

  Z poważaniem,

  Bogumiła Więckowska
  Starosta Otwocki